Łowienie feederem w kanałach – poradnik

Co warto wiedzieć o łowieniu w kanałach

Jedną z największych zalet łowienia w kanałach jest jego nieprzewidywalność. Dlaczego wędkowanie w takim miejscu nigdy się nie nudzi? Z dwóch powodów:

Po pierwsze, ryby w kanałach stale się przemieszczają i migrują. Oznacza to, że w miejscu, w którym dziś łowiłeś płotki, jutro mogą być już leszcze. A tam, gdzie dziś wcale nie było ryb, jutro będzie ich naprawdę sporo.

Po drugie, chociaż na efekty wędkowania wyjątkowo duży wpływ ma pogoda, w kanałach jeszcze istotniejsze są odpowiednie ciśnienie, nasłonecznienie i pora roku.

  • Porada: Jeśli kanał jest połączony z rzeką, najlepszych efektów możesz się spodziewać wiosną i jesienią. Właśnie wtedy ryby chętniej wtedy wpływają do kanałów, np. na tarło.

Nie da się ukryć, że wędkowanie w kanałach jest dość wymagające. Ponadto sam sprzęt i umiejętności często nie wystarczą. Potrzeba jeszcze sporo szczęścia, żeby znaleźć się w odpowiednim miejscu w odpowiedniej porze. Poza tym na takich zbiornikach nie jest łatwo trafić na duże okazy.

  • Pamiętaj: Dno w kanałach zazwyczaj jest płaskie jak stół. W większości wypadków będzie ono miękkie. Co interesujące, im starszy jest kanał, tym grubsza warstwa mułu osiadła na dnie, szczególnie jeśli w kanale woda nie przepływa zbyt szybko.

W kanałach wyjątkowo ważne jest nęcenie

Prawidłowe nęcenie jest ważne na każdym łowisku, jednak podczas wędkowania w kanałach trzeba poświęcić mu szczególną uwagę. W gruncie rzeczy nie ma większego znaczenia, czy będziesz zarzucać daleko, czy blisko. Jeżeli Twoja zanęta zainteresuje ryby, to przypłyną one tam, gdzie będziesz rzucał.

Z tego względu łowienie feederem jest idealne do łowienia w kanale. Jest tak, ponieważ przy każdym rzucie dostarczasz kolejną porcję zanęty.

Jedyne co musisz zrobić, to ustalić, jakie jedzenie przygotować i jak je dostarczać.

Jaką mieszankę do nęcenia przygotować?

Bardzo popularna i skuteczna jest ochotka. Jeśli zdecydujesz się na jej stosowanie, niezbędne jest wykorzystanie sitka do ochotki (takiego jak sito TRAPER MAŁE DO OCHOTKI 15.5x15.5cm). Przed wędkowaniem wyrzuć ochotkę na sito i zalej je wodą; dzięki temu na sicie zostaną martwe robaki.

Warto, byś użył także rozpraszacza do ochotki (wypróbuj rozpraszacz Górek do jokersa Decolle 1000ml). Pozwala on oddzielić od siebie larwy, co przedłuża ich żywotność.

Zastosowanie rozpraszacza jest szczególnie przydatne, gdy ryb jest niewiele – wtedy są bardziej wybredne. Dowawaj rozpraszacz do zanęty na bieżąco i w małych porcjach, bo dość szybko traci on swoje właściwości. Posypuj nim tylko wierzchnią warstwę zanęty, którą będziesz chciał wykorzystać w najbliższym czasie.

Możesz wzbogacić zanętę, dorzucając niewielką ilość drobno posiekanego gnojaka. Pełni on funkcję atraktora, który dodaje kuszącego dla ryb zapachu i przyciąga większe okazy.

Możesz pomyśleć o nęceniu gliną (taką jak glina MatchPRO Rzeczna River Strong 2kg) albo o wymieszaniu gliny z zanętą, w proporcjach 1:3.

Zazwyczaj lepiej jest użyć gliny w ciemnym kolorze ze względu na kolor dna i… nastroje ryb. Dość ryzykowne jest użycie jasnej gliny (takiej jak glina MatchPRO Double Leam Canal 2kg), jednak niektórzy uważają, iż pozwala ona łowić bardziej selektywnie. Drobnica czuje się podobno niepewnie na nienaturalnie jasnym dnie.

Porada: Wypróbuj łowienie na kanałach z użyciem ciemnej, a później jasnej gliny i sam sprawdź, którą technikę wolisz.

Jak dostarczać zanętę?

Dość ciekawą metodą, którą możesz zastosować na kanale, jest wyznaczenie dwóch linii. Jedna powinna być tylko z gliny, a druga – mocno zanętowa. Decydując się na taką metodę, linię z gliny zrób w większej odległości niż linię zanętową. Nieaktywne ryby często pływają środkiem, trzymając się w toni, a jeśli chcą jeść, to podpływają bliżej.

Pamiętaj: Wędkując w kanale, nie zawsze trzeba stosować tzw. dywan zanętowy. Powinno Ci raczej zależeć na jak najbardziej precyzyjnym donęcaniu i robieniu tego w odpowiednim rytmie.

Jeśli łowisz w dwóch liniach, zacznij nęcenie od linii, na której chcesz rozpocząć wędkowanie. Wtedy podczas nęcenia drugiej linii na pierwszej będzie już spokój i ryby będą mogły żerować, i się nie spłoszą.

Jakie elementy zestawu przygotować do łowienia feederem w kanale?

#1 Wędka i szczytówka

Łowiąc na krótkim dystansie do 35 m, a zazwyczaj tak właśnie jest na kanałach, potrzebujesz krótkiej wędki o długości 3-3,6 m. Powinna być miękka, byś miał nad nią większą kontrolę. Bardziej finezyjna jest wędka dwuskładowa. Nie musi być szczególnie mocna. Ważniejszy jest tak naprawdę dobry zestaw i refleks.

Polecane przez nas produkty to:

Przy łowieniu w kanale bardzo ważna jest odpowiednia szczytówka. Powinna być ona możliwie jak najcieńsza, nie musi być wcale gruba i bardzo mocna. Wystarczająca jest taka o średnicy 2,2 mm, o niskiej czułości, nawet 0,5-1 oz. Warunki te spełnia m.in. szczytówka Feeder Traper Gst Slim L 0,5oz.

#2 Przypon, feeder guma, feeder link

Przypon do łowienia w kanale powinien mieć długość 50 cm i grubość 0,09-0,12. Możesz go zakończyć haczykiem 18 z cienkiego drutu, w neutralnym czarnym kolorze. Jeśli brania będą występować z opadu, a nie z dna, weź większy haczyk np. 16, a ułatwi Ci to zacinanie ryby.

Zastanawiasz się, czy użyć fedder gumy, czy skrętki? Feeder guma zacina wolniej niż skrętka, natomiast skrętka jest sztywna, a przez to daje większą pewność zacięcia.

Mimo wszystko Feeder guma jest lepsza dla początkujących. Dodatkowo jest niezastąpiona przy łowieniu na plecionkę, ponieważ amortyzuje energiczne zacięcia, a co za tym idzie – chroni cienkie przypony przed zerwaniem. W naszym sklepie znajdziesz wiele gum feederowych, takich jak Flagman Sherman Feeder Gum 10m - 0.60m. Wypróbuj je w czasie zasiadki nad kanałem.

W czasie łowienia używaj feeder linku, a nie samej agrafki, bo wtedy sygnalizacja brania będzie długa i bardziej czytelna. Feeder link to bardzo dobra przedłużka koszyczka zanętowego. Przekazuje brania na szczytówkę o wiele czytelniej niż standardowa krótka agrafka z krętlikiem. Przykładem takiego produktu jest zawieszka Traper Feeder Link Braided Coated– 5cm.

Łowienie feederem w kanale to prawdziwa przygoda

Jak wspomnieliśmy na początku, łowienie w kanale jest nieprzewidywalne, zmienne i wymaga szczęścia. A jednak – czy nie właśnie z tych powodów kochasz wędkarstwo? Zastosowanie naszych wskazówek zwiększy Twoje szanse na sukces.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do schowka