- 0 likes
- 5208 views
- 0 comments
Kiedy, gdzie i jak najlepiej łowić liny?
Liny są najbardziej aktywne w zbiornikach, gdzie na dnie znajduje się dużo mułu. To właśnie w nim intensywnie żerują w poszukiwaniu pożywienia. Często można je spotkać także w gęsto zarośniętych obszarach.
Warto pamiętać, że ryby te zazwyczaj przebywają w jednym miejscu przez długi czas, aż do momentu, gdy zjedzą wszystko, co znajduje się na dnie. Dlatego polowanie na lina przy pomocy feedera jest łatwiejsze – nie musisz zbyt często przerzucać zestawu w poszukiwaniu nowego miejsca połowu.
Podczas łowienia linów techniką feederową, zwłaszcza gdy jesteś blisko brzegu, powinieneś w miarę możliwości utrzymać absolutną ciszę i zachować dużą ostrożność, ponieważ lin jest rybą niezwykle płochliwą.
Czas najlepszych brań linów rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa do początków jesieni.
Jak złożyć zestaw na lina?
Lin bywa bardzo wymagającym przeciwnikiem. Żeruje w zarośniętych miejscach, a podczas brania zaciekle walczy. Dlatego też do skomponowania zestawu feeder na lina warto się przyłożyć. O sukcesie mogą zadecydować bowiem niepozorne detale.
Wędka feeder na lina – jaką wybrać?
W naszym sklepie wędkarskim znajdziesz szeroki wybór wędzisk przeznaczonych do łowienia techniką feeder. I chociaż nie istnieje specjalna wędka dedykowana do połowu lina, warto skupić się na znalezieniu sprzętu, który efektywnie poradzi sobie z walką z tą wyjątkowo silną, zwłaszcza w odniesieniu do jej niewielkiej wagi, rybą. W przypadku łowienia linów w obszarach silnie zarośniętych zaleca się korzystanie z wędki o dłuższej długości, co zapewnia wędkarzowi lepsze możliwości manewru podczas holowania.
Przykładem doskonałej wędki do radzenia sobie z tego typu warunkami jest model Browning Argon 3,60 m 2.0 Feeder MHD 40-120 g, idealna do średnich i dalekich rzutów. To starannie wyważone wędzisko, dzięki któremu poradzisz sobie z holowaniem nawet najbardziej walecznych linów.
W bardziej wymagających warunkach możesz wypróbować mocniejsze wędki, takie jak Daiwa Aqualite Feeder 3,60 m 120 g, z maksymalnym ciężarem wyrzutu wynoszącym 120 gramów. Wędki Daiwa nie bez powodu zaliczają się do grona najpopularniejszych wędek feederowych na świecie.
Jaki kołowrotek na lina wybrać?
Kołowrotki stosowane przez doświadczonych wędkarzy są wyposażone w odpowiednią ilość łożysk oraz efektywny, solidny hamulec. Istotny jest również równomierny nawój żyłki na szpulę, który zapewnia kontrolę nad każdym etapem holowania.
Przykładem kołowrotka, który spełnia te wymagania, jest Daiwa 20 FUEGO LT 5000-C. Ten model wyposażony w imponującą liczbę 6 łożysk gwarantuje płynną i efektywną pracę. Kolejną propozycją, nieco bardziej budżetową, jest kołowrotek Flagman Cast Master Feeder 6000 FD. Model ten łączy w sobie atrakcyjną cenę i najwyższą jakość wykonania. Zastosowanie 6 łożysk zapewnia stabilną i płynną pracę. Jest wręcz idealnym wyborem dla wędkarzy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z połowami lina metodą feeder.
Wybór żyłki na lina – jaką zamówić?
Żyłka do połowu lina przy użyciu feedera to powinna wyróżniać się odpornością na przetarcia oraz zwiększoną wytrzymałością w obszarze węzła. W trakcie połowów lina zalecamy stosowanie żyłek o średnicy 0,22 mm (sprawdź na przykład żyłkę Cralusso Feeder & Carp QSP 0,22 mm 300 m). Przykładem solidnej żyłki jest również Browning Cenex Hybrid Power r. 0,22 mm/100 m. To produkt, który świetnie sprawdza się nawet w najbardziej wymagających sytuacjach. Oczywiście ostateczny wybór może zależeć od warunków panujących nad wodą.
Przygotowanie zanęty na lina
Zwłaszcza podczas połowu tych dość kapryśnych ryb precyzyjny dobór zanęty jest jeszcze ważniejszy! Jeśli myślisz o skutecznym nęceniu linów, rozważ zakup gotowej mieszanki, takiej jak Genlog Aroma Lin Karaś Karmel.
Konsystencja zanęty ma duże znaczenie – powinna idealnie opadać na dno i rozpadać się dopiero tam. Zanętę zasadniczo warto podawać blisko dna, co w przypadku domowych mieszanek może okazać się wyzwaniem. Fragmenty powinny być na tyle małe, aby nie przekarmiać ryb, a jedynie zachęcać je do poszukiwania właściwej przynęty.
Pamiętaj o tym, że lin ma bardzo wrażliwy węch. Dlatego też do przygotowania zanęty używaj winylowych rękawiczek (pozostawiają mniejszy ślad zapachowy niż rękawiczki lateksowe). Jeśli jest to możliwe, zorientuj się, jakich zanęt i zapachów używają inni wędkarze na tym samym łowisku. Liny, przyzwyczajone do określonego aromatu, niezbyt chętnie zmieniają swoje nawyki.
Jak widzisz, przemyślana budowa zestawu feeder na lina to techniczne wyzwanie. Jeśli mu podołasz, zyskasz szansę na lepsze wyniki. Zamów odpowiednie elementy zestawu feederowego w naszym sklepie, dostosowuj sprzęt do warunków nad wodą i ruszaj na polowanie!
Comments (0)