- 0 likes
- 3860 views
- 0 comments
Polowanie na leszcza to prawdziwa przygoda
Dla początkującego wędkarza feederowego zasiadka na leszcza może być fascynującym wyzwaniem. Żeby upolować tę szybką i sprytną rybę, trzeba poznać skuteczne techniki. W tym poradniku skupimy się na jednej z najpopularniejszych metod – łowieniu z wykorzystaniem zestawu gruntowego.
Przeczytaj, jak stworzyć odpowiedni zestaw na leszcza, wybrać wędkę i kołowrotek oraz jak skomponować atrakcyjne przynęty. Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom niedługo złapiesz wyjątkowo duży okaz!
Zestaw feederowy na leszcza – niezbędne elementy
Leszcze można skutecznie łowić, wykorzystując feeder klasyczny lub metodę. W każdej sytuacji trzeba zacząć od skompletowania podstawowego wyposażenia. Wszystkie polecane w tym artykule akcesoria znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
Koszyczek
Leszcze lubią jedzenie, które leży nieruchomo. Dobrym wyborem będzie więc boczny koszyczek zanętowy o wadze do 30 gramów. Zanęta uwolni się dokładnie wtedy, gdy będziesz podciągał zestaw. Polecamy na przykład koszyczek Matrix Standard Wire Cage 30 g.
Żyłka i przypon
Do zestawu gruntowego na leszcza sprawdzi się żyłka o grubości 0,15-0,20 mm. Natomiast przypon zawsze powinien być cieńszy od zastosowanej żyłki głównej. Dzięki temu, jeśli zaczepisz zestawem o dno, zerwiesz wtedy jedynie przypon z haczykiem, a nie całość. Najczęściej więc lepiej zrobić przypon z żyłki o rozmiarze 0,16-0,18 mm.
Długość przyponu na leszcza z gruntu to maksymalnie 0,5 m. Optymalny będzie krótki przypon o długości 15-20 cm, ponieważ zmniejsza to ryzyko splątania się lub skręcenia. Co więcej, przy krótkim przyponie szybciej zauważysz branie.
Regularnie sprawdzaj stan przyponu. Gdybyś to zaniedbał, ten ważny element zestawu mógłby się przetrzeć, a duża ryba mogłaby go łatwo zerwać.
Jaki haczyk na leszcza?
Jeśli chodzi o rozmiar haczyków, to im mniejsza liczba na oznaczeniu, tym większy jest haczyk. Na leszcza raczej nie warto wybierać haczyków o rozmiarze 10 i większym. Z kolei zbyt mały haczyk zwiększa ryzyko częstego wyciągania drobnicy.
Doświadczeni wędkarze polecają, aby na leszcza zabrać ze sobą haczyki w rozmiarze 6 i 8. Dobierz rozmiar haczyka do wielkości przynęty. Grot haczyka powinien poza nią wystawać. Aby wygodnie rozłożyć przynętę, wybierz taki o długim trzonku.
Ponadto wybierz kolor, który będzie pasował do przynęty; ryba go nie zauważy. Najlepsze okazują się haczyki srebrne i złote.
W naszym sklepie znajdziesz wiele haczyków, które idealnie sprawdzają się w czasie polowania na leszcze. Godne polecenia są na przykład haczyki Drennan Wide Gape Specialist 6 i Kamasan B911 X-Strong Eyed Barbless 8.
Jaka wędka i kołowrotek będą odpowiednie?
Przejdźmy teraz do droższych elementów zestawu. Pamiętaj, że leszcz po zacięciu nie będzie walczył zbyt mocno. Poza tym to ryba, która dość szybko wypływa na powierzchnię. W związku z tym nie potrzebujesz „niezniszczalnego” sprzętu.
Wędka na leszcza
W czasie zasiadki na leszcza wędka nie będzie dźwigać wielkich obciążeń. W związku z tym nie musisz wybierać zbyt grubego kija. Wystarczy ciężar wyrzutowy do 100 gramów.
Jeśli chodzi o długość, to do łowienia z brzegu zazwyczaj sprawdza się kij 3,6-3,9 m, a to dość uniwersalny rozmiar. Używając go, będziesz w stanie za każdym razem rzucać w nęcone miejsce.
Jeśli szukasz dobrego sprzętu na leszcza, sprawdź dostępny w naszym sklepie kij Browning Argon 2.0 Feeder 3,60m MH 30-90g. Ten model z pewnością przypadnie Ci do gustu!
Kołowrotek na leszcza
Pomyśl o wyborze kołowrotka karpiowego. Ten sprzęt jest przeznaczony do łowienia z gruntu, a przy tym jest bardzo wytrzymały. Inwestycja w droższy i mocniejszy kołowrotek opłaci się w przyszłości. W miarę nabierania doświadczenia będziesz polował na coraz większe okazy, więc wykorzystasz potencjał lepszego kołowrotka.
Przyda Ci się kołowrotek o szerokiej szpuli, który pozwoli na nawinięcie nawet 300 metrów żyłki. Dzięki temu będziesz mógł daleko wyrzucać swój zestaw gruntowy na leszcza. Szczególnie docenisz to na dużych łowiskach, np. jeziorach. Kołowrotek taki jak Tubertini ASPECT 5500 pomoże Ci złowić spore leszcze, a jednocześnie ochroni żyłkę przed zerwaniem.
Łowienie leszczy – triki i podpowiedzi doświadczonych wędkarzy
Łowienie leszczy wymaga znajomości ich zwyczajów. Warto wiedzieć, że leszcze lubią żerować przy dnie. Uwielbiają muliste dna, ponieważ mogą tam znaleźć dużo roślinności i pożywienia. Łowiąc w takich miejscach, zwiększasz swoje szanse na duże okazy. Jednak to nie jedyna podpowiedź, jaką dla Ciebie przygotowaliśmy. Przeczytaj, na co i kiedy bierze leszcz.
Na co bierze leszcz?
Przygotowując przynętę na leszcza z gruntu, rozważ nasze propozycje:
-
białe i czerwone robaki,
-
kukurydza,
-
pellet haczykowy,
-
pęczak,
-
makaron,
-
pszenica gotowana,
-
ciasto.
Większość wędkarzy za bardzo dobry wybór uważa również pellet na leszcza. Jednak nie powinien to być drobny pellet. Lepiej wybrać większy, taki jak pellet haczykowy MATCHPRO Wanilia Hard Drilled 8 mm.
-
Porada. Jeżeli chcesz złowić większe sztuki, spróbuj założyć na haczyk kukurydzę lub białe robaki. Pamiętaj, że przynęta na leszcza z gruntu powinna być trwała, żeby nie rozsypała się, zanim dotrze na dno.
Kiedy leszcz bierze najlepiej?
Leszcz ma tarło w maju i czerwcu. W tych miesiącach nie żeruje, ale też traci swą ostrożność. Wykorzystują to kłusownicy. Mimo że leszcz nie ma w Polsce okresu ochronnego, to łowienie w tym okresie nie jest mile widziane w środowisku wędkarskim.
Poza majem i czerwcem leszcza możesz złowić od naprawdę wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Co ciekawe, są osoby, które wyciągają go nawet zimą, i to spod lodu! Najlepiej jednak leszcz będzie brał tuż po tarle, dlatego zasadź się na niego w miesiącach letnich – od lipca do września.
-
Porada. Leszcze chętniej biorą w dni bezwietrzne, lekko pochmurne lub słoneczne. Trudno jest złowić je tuż przed burzą lub przy dużym wietrze.
Jaką zanętę przygotować na leszcza?
Najskuteczniejsze są zanęty, które zawierają wiele różnych składników, co przyciąga ryby. Dobrą zanętę możesz przygotować samodzielnie z bułki tartej, chleba, pokruszonych ciastek, płatków owsianych, kaszy manny. Później dodaj do niej przyprawy korzenne, takie jak przyprawa piernikowa, goździki, kakao, wanilia. Pamiętaj, by kolor zanęty nie kontrastował z podłożem.
Jeśli chcesz skorzystać ze sprawdzonych zanęt, przejrzyj bogatą ofertę naszego sklepu. Znajdziesz u nas szeroki wybór produktów premium. Niektóre przygotowano specjalnie z myślą o leszczach.
-
Porada. Nęcenie leszczy warto rozpocząć kilka dni wcześniej. Zwiększa to szanse, że pojawią się one w wybranym przez Ciebie miejscu.
Podsumowanie
Łowienie leszczy nie należy do bardzo trudnych, a może sprawiać wiele radości. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym wędkarzem, czy doświadczonym zawodnikiem feederowym, wypróbuj sprzęt i akcesoria dostępne w naszym sklepie. Przekonasz się, że dobre wyposażenie wpływa na skuteczność polowania!
Comments (0)