- 0 likes
- 1939 views
- 0 comments
Co jest ważniejsze – szczytówka czy wędzisko?
Wielu doświadczonych wędkarzy zapewnia, że dobór odpowiedniej szczytówki ma większe znaczenie niż wybór samego kija. Dlaczego? Nawet jeśli masz w dłoni najlepszą wędkę, ale na jej końcu umieściłeś kiepską szczytówkę, nie dostrzeżesz brania.
W przypadku łowienia method feeder trudno jest przeoczyć branie, sygnalizowane dość szybko i gwałtownie, szczególnie przez większe okazy. Jeśli jednak wykorzystujesz klasyczny koszyczek i długie, delikatne przypony, które opóźniają sygnalizację, wysokiej jakości szczytówka to absolutny must-have.
Weź pod uwagę jeszcze jedną kwestię. W feederze klasycznym ryba, odpływając z przynętą w pyszczku, jest w stanie ją wypluć, jeśli tylko poczuje drobny opór. Gdyby szczytówka nie przekazywała czytelnych informacji, mógłbyś przez to stracić szansę na dobre branie.
Wniosek? Warto zainwestować w profesjonalną szczytówkę do feedera. W naszym sklepie internetowym mamy ich wiele! Jeśli chcesz wiedzieć, jak dostosować szczytówkę do rodzaju łowiska i techniki, poniżej znajdziesz garść praktycznych informacji.
Materiały, z których produkuje się szczytówki
Szczytówki dzieli się ze względu na materiał, z jakiego je wykonano:
-
Szczytówki z włókna węglowego – najpopularniejsze i dostępne w zestawach z nowoczesnymi wędziskami. Zapewniają dobry balans przy ugięciu i szybko wytracają energię kinetyczną po rzucie (dzięki temu nie „bujają się” ciągle). Z drugiej strony, włókno węglowe łatwo jest uszkodzić.
-
Szczytówki z włókna szklanego. To materiał, po który producenci sięgają do wielu lat. Niestety w przypadku szczytówek z włókna szklanego pojawia się charakterystyczny moment „bujania”. Zapewniają dużą elastyczność, wysoką wytrzymałość na uszkodzenia i można je kupić w atrakcyjnej cenie. Uwaga – takich szczytówek nie stosuje się przy łowieniu na dużych dystansach, przy silnym wietrze lub w rzekach o wartkim nurcie.
-
Szczytówki tytanowe. Niemożliwe do złamania i bardzo dokładne. Szczytówki te mają zwykle dwie części. Dolną (z włókna węglowego) montuje się do wędziska, a górna (z tytanu) wskazuje brania.
W feederze klasycznym i metodzie można wykorzystać każdą z wyżej wymienionych szczytówek.
Jaka krzywa ugięcia (oz) szczytówki do feedera?
Producenci szczytówek oznaczają je parametrem krzywej ugięcia. Wyraża się go w uncjach (oz; 1 oz = 28,35 g). Jest to ciężar, pod wpływem którego szczytówka wygnie się o 90 stopni. Im niższa wartość, tym czulsza i bardziej miękka szczytówka. Rozpoznanie odpowiedniego sprzętu ułatwia fakt, że producenci sprzętu oznaczają swoje szczytówki różnymi kolorami.
Jak czuła powinna być szczytówka do feedera?
-
Łowiąc na metodę podajnikami o pojemności 20-30 g szczytówka może mieć od 0,75 do nawet 2 oz. Właściwie im cięższy podajnik (lub silniejszy nurt rzeki), tym mocniejszą szczytówkę trzeba zamontować.
-
W feederze klasycznym należy oceniać szczytówkę przez pryzmat wielkości ryb, odległości rzutu i siły wiatru lub nurtu rzeki. Na średnie sztuki wystarczy 1,5-2 oz, ale na duże karpie warto przygotować szczytówkę 2,5-3 oz.
-
Przy łowieniu dystansowym na odległość ok. 4 metrów dobrym wyborem będzie twardsza szczytówka (3-4 oz, np. Tubertini R18 Distance Feeder). Dzięki temu sprzęt nie zaburzy dynamiki silnego, dalekiego rzutu i nie ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu.
Wybierając konkretną szczytówkę, trzeba wziąć pod uwagę także ciężar zestawu (podajnika lub koszyczka z zanętą). Na przykład lekki zestaw do metody 15 g w połączeniu ze zbyt sztywną szczytówką (3 oz, czyli ugięcie przy ok. 85 g) to kiepskie połączenie. Każda próba napięcia żyłki będzie przesuwała podajnik po dnie. Doświadczenie uczy, że dopasowanie na opór pojemnika wpływa jeszcze głębokość wody i przebieg żyłki.
Jak dopasować szczytówkę do warunków na łowisku?
Nauczenie się na pamięć wszystkich kombinacji zestawów i twardości szczytówek to trudne zadanie. Na szczęście wystarczy przyjrzeć się łowisku, żeby stwierdzić, jaka szczytówka na 90% okaże się dobrym wyborem. Sam zobacz:
-
Rozległe zbiorniki zaporowe i duże jeziora. Takie akweny są podatne na wiatr, dlatego lepiej zrezygnować z bardzo elastycznych szczytówek z włókna szklanego (mogą przekłamywać sygnalizację brania). Zamiast tego polecamy szczytówki węglowe. Na krótkich dystansach sprawdzi się szczytówka 1 oz, a na rzutach ponad 50 m – 1,5 oz, taka jak Tubertini R18 Distance Feeder. Jeśli zauważysz, że silny wiatr cały czas wprawia szczytówkę w ruch, być może będziesz musiał sięgnąć po 2 oz, ryzykując trochę słabszą sygnalizację.
-
Łowisko osłonięte drzewami. Bezwietrzny staw niemal zawsze oznacza komfortowe wędkowanie. Na zasiadkę warto wziąć szczytówki szklane lub tytanowe 0,75 oz. Na nieco dalsze rzuty sprawdzi się szczytówka węglowa Tubertini Concept X o krzywej 1 oz.
-
Rzeka lub kanał o spokojnym nurcie. Tu trzeba być bardzo elastycznym. Jeśli woda płynie leniwie, możesz sięgnąć po delikatne szczytówki szklane lub tytanowe 0,75 oz. Musisz jednak być gotowy na to, że rzeka przyspieszy. Wtedy, przy nieco cięższym koszyczku (np. 30-40 g), trzeba będzie użyć szczytówki 1 oz, na przykład Tubertini Atrax/Pro/Styx.
-
Rzeka o dużym uciągu. Na takich łowiskach brania są zwykle bardzo czytelne, bo ryba nacina się na haczyk siłą nurtu. Jeśli planujesz łowić duże i waleczne ryby i stosować pojemne koszyki feederowe, śmiało zamontuj szczytówkę 3 lub 4 oz, na przykład Tubertini Flexo New Generation.
Wypróbuj różne szczytówki i zdobywaj doświadczenie
Łowiąc na metodę, możesz używać mocnej i stabilnej szczytówki – z pewnością nie przeoczysz żadnego brania. Jednak w feederze klasycznym potrzeba znacznie więcej koncentracji i elastyczności w dopasowaniu sprzętu. Z czasem nauczysz się intuicyjnie dobierać szczytówki do warunków panujących na łowisku i ryb, na które polujesz. Do tego czasu zastosuj nasze podpowiedzi i ciesz się każdą chwilą spędzaną nad wodą!
Comments (0)