Jak skutecznie łowić karpie feederem?

Jaką wędkę zabrać na karpie?

Wybierając wędkę na karpie, weź pod uwagę podpowiedzi doświadczonych wędkarzy:

  • Wędka karpiowa powinna być mocna i wytrzymała oraz stosunkowo lekka, gdyż holowanie karpia samo w sobie wymaga sporej ilości siły.

  • Wędzisko ma być wystarczająco sztywne, aby ryba się nie zerwała, a przy tym elastyczne, żeby kij nie pękł w czasie holowania.

  • Przyjmuje się, że długość idealnego wędziska na karpie to od 3,6 do 4,2 m. Dłuższe kije polecamy bardziej doświadczonym wędkarzom i tym, którzy łowią na większym dystansie.

W naszym sklepie znajdziesz wiele wędek, które idealnie nadają się do połowu karpia. Oferujemy kije wykonane z grafitu, węgla lub włókna szklanego. Miłośnicy feedera polecają takie modele jak Mistrall Sicata Method Feeder 60 g 3.6 m i Wędka VDE-Robinson MX3 Distance Feeder 4.2m 150g. To wędziska sprawdzonych marek, które nie zawiodą Cię w czasie połowów.

Jaki haczyk i żyłka na karpia?

Przy wyborze haczyka i żyłki duże znaczenie ma to, na jak duże okazy polujesz. Istotne jest również dopasowanie wielkości haczyka do grubości żyłki:

  • Zawiązanie zbyt dużego haka na cienkiej żyłce nie pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjału – żyłka po prostu może nie wytrzymać ciężaru ryby.

  • Zbyt mały hak na grubej żyłce to także problem. Mały haczyk się wygnie i nie wyciągniesz dużej ryby.

Jak widać, za każdym razem decyzja należy do Ciebie i zależy od Twojego celu. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że:

Żyłka czy plecionka – co jest lepsze na karpia?

Pytanie: „Żyłka czy plecionka na karpia?” to temat wielu gorących sporów wśród wędkarzy feederowych. No cóż, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Wśród naszych klientów są zwolennicy i przeciwnicy każdej z tych metod.

Ogólnie rzecz biorąc, żyłki do feedera może być lepszym wyborem dla początkujących, ponieważ karpie dają dość konkretną sygnalizację brania. Amortyzacja żyłki i jej rozciągliwość nieco wybacza zbyt późne zacięcie oraz niweluje błędy popełniane w trakcie holowania.

Doświadczeni karpiarze i feederowcy łowiący na odległości ponad 40 m często bardziej doceniają plecionki. Nie opóźnia ona sygnalizacji, a dodatkowo pozwala obserwować „ocierki” ryb, ponieważ praktycznie się nie rozciąga.

Tak czy inaczej – wybór należy do Ciebie. W naszym sklepie znajdziesz i jedno, i drugie w bardzo dobrej cenie.

Wybierz zbiornik, w którym znajdziesz karpia

Kluczowy jest wybór miejsca połowów. Na terenie całej Polski znajdziesz stawy hodowlane, w których z zasady łatwiej jest o karpia. Jednak większą satysfakcję da złowienie go w naturalnym zbiorniku.

Karpie występują w większości jezior i stawów; zdarzają się także w rzekach o wolnym nurcie. Są to jednak ryby o określonych miejscach żerowania, których nie ma zbyt wiele. Dlatego przed zasiadką powinieneś znaleźć miejsce, w którym szansa spotkania wymarzonego okazu jest największa.

Planując polowanie na karpia, skup się na:

  • trzcinowiskach,

  • grążelach,

  • okolicach powalonych drzew,

  • drzewach rosnących nad wodą (zwłaszcza gdy są na nich liście i owoce),

  • terenie w pobliżu wysp.

Karpie bardzo lubią twarde podwodne wzniesienia. Poszukując miejsc ich żerowania, wypatruj charakterystycznych bąbli, które wypuszczają, pływając blisko dna, a także ruchów trzcin lub liści grążeli.

Po znalezieniu najlepszej miejscówki możesz już zacząć nęcenie stanowiska.

Odpowiednie nęcenie to połowa sukcesu

Karpie to ryby wszystkożerne o dużym apetycie, a przy tym także dość wybredne. Dlatego zanęta musi być intensywna w zapachu i smaku. Karpie lubią robaki, kukurydzę, bułkę, ciasto, ale też wysokiej jakości pellet i kulki proteinowe. Podoba im się zapach wanilii, kokosu, banana, truskawki oraz krylu.

Do nęcenia warto użyć gotowej zanęty, takiej jak Champion Feed-Wonder Black 2 kg, wymieszanej z gliną rzeczną (na przykład gliną Górek Rzeczna 2 kg). Dobrze będzie też dodać do niej kukurydzę oraz kulki proteinowe.

Wielu doświadczonych karpiarzy zawsze ma przy sobie jakiegoś boostera, na przykład Method Booster MatchPro Ananas 100ml. Można go użyć na wiele sposobów. Przydaje się do aromatyzowania zanęty, ale też do polania gotowego już koszyka do metody lub kul zanętowych. Pamiętaj, żeby stworzyć ciężką kleistą mieszankę, bo większe okazy niespecjalnie lubią wolno unoszące się elementy zanęty.

A co założysz na haczyk? Masz tu spore pole do popisu, a wszystko zależy od Twojej inwencji. Dobre będą białe robaki, rosówki, kukurydza, ale też kulki pop-up (np. Kullo Ringers Orange Chocolate PopUp 8/10mm), czy wspomniany już pellet.

Jeśli chodzi o używanie kulek proteinowych, to popularne jest stosowanie tzw. bałwanka. Chodzi o założenie na haczyk zarówno kulki tonącej, jak i pływającej, czyli pop-upa. To zbalansowana metoda, która daje większe prawdopodobieństwo, że ostrożny karp da się złapać. Bałwanki są też szczególnie skuteczne na łowiskach o mocno zamulonym dnie lub też o dużej roślinności.

Połów karpi feederem to prawdziwa przygoda!

Jak widać temat łowienia karpi to studnia bez dna. Najlepiej więc jak najszybciej zacząć! Skorzystaj z naszych praktycznych podpowiedzi i zamów sprzęt i akcesoria w naszym sklepie. W miarę nabierania doświadczenia sam odkryjesz, co jest najlepsze i najbardziej się sprawdza na karpia.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do schowka