Jaką wędkę wybrać do Method Feeder?

W sklepach dla wędkarzy znajdziesz najróżniejsze modele wędzisk. Nie zawsze dostępne są rzetelne opinie na temat konkretnych wędek, a nawet jeśli można je przeczytać, na pewno chcesz wiedzieć, jak samodzielnie dobierać sprzęt. Tym bardziej że stawiając na połowy Method Feeder, zacięcie musi być sprawne i pewne, a hol – skuteczny.

W tym artykule opisaliśmy najważniejsze kryteria wyboru wędki do Method Feeder. Znajdziesz też kilka propozycji sprawdzonych modeli, które możesz zamówić w naszym e-sklepie. Przeczytaj, a jeśli masz pytania, napisz je w komentarzu!

1) Długość wędki

Długość to podstawowy parametr wędziska. Wpływa on m.in. na precyzję miotania podajnikiem oraz kontrolę zrywu ryby.

Czy wiesz, że przez długi czas na rynku królowały modele od 3 do 3,3 m? Było tak, ponieważ Method Feeder pochodzi z Wielkiej Brytanii, a tam łowi się na tzw. wodach klubowych (niewielka powierzchnia i czysta linia brzegowa). W takich warunkach dłuższe wędziska nie miały racji bytu. Dopiero z czasem pojawiły się pewne modyfikacje. Teraz w ofercie najlepszych producentów znajdziesz zarówno krótkie, jak i długie kije do metody. Niektóre mogą mieć nawet 4,5 m!

Jaki rozmiar wybrać?

  • Krótkie wędki (na przykład wędka Stratus Method Feeder 3,30 m) są doskonałe, jeśli rzucasz na dystansie 15-20 m; ułatwiają też manewry przy podbieraniu. Jednak na większych odległościach precyzyjne łowienie krótkim kijem jest w zasadzie niemożliwe. Krótki kij powoduje, że za każdym razem pellet jest podawany w inne miejsce, a to „rozrzuca” ryby po łowisku.

  • Długie wędki do metody (powyżej 3,5 m) pozwalają celniej miotać podajnikiem i pomagają manewrować przy zrywie ryby albo w sytuacji, gdy okazały karp lub amur ucieka w trzcinowisko. Takie wędziska są nieodzowne, jeśli łowisko wymaga dalekich rzutów (na 50 m lub dalej), a linia brzegowa jest zarośnięta.

Innymi słowy, dobierając długość wędki, weź pod uwagę specyfikę łowiska. Oczywiście każdy ma swoje upodobania i preferencje, dlatego w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór różnych wędzisk.

2) Ciężar wyrzutu

Kolejnym istotnym parametrem jest ciężar wyrzutu. Wskazuje on na moc samego wędziska i wyznacza, jakich podajników można bezpiecznie używać. Większość producentów podaje minimalne i maksymalne ciężary dla każdego modelu.

Krótsze wędki zwykle bez problemu radzą sobie z ciężarem 40-60 g. Przykładem może być WĘDKA TUBERTINI ATRAX PRO 3.3M 45G.

Z kolei wędki dystansowe mogą wytrzymać przeciążenie od 80 do nawet 150 g. Dobrym przykładem kija na dalekie rzuty jest wędka Wędka VDE-Robinson Distance MX3 Feeder 3.90m 120g.

Co wybrać? Podobnie jak w przypadku długości, również ten czynnik musi być dostosowany do specyfiki połowów.

  • Ciężar wyrzutu powinien być większy, gdy łowisz na dalszych odległościach, a co za tym idzie – stosujesz cięższe podajniki. Dobrze, jeśli wędka ma przelotki o nieco większej średnicy. Dzięki temu znacznie łatwiej oddać daleki i precyzyjny rzut. Kije o dużej mocy to absolutny must-have dla wędkarzy polujących na okazałe karpie.

  • Kije o mniejszej mocy to propozycja dla wędkarzy polujących na mniejsze ryby i na mniejszym dystansie. Jeśli zbiornik nie jest wymagający i łowisz leszcze, liny, karasie lub małe karpie, wędzisko o niższym ciężarze wyrzutu będzie optymalnym wyborem.

Czy górna granica ciężaru jest nie do przejścia?

Chociaż producenci wędek podają maksymalny ciężar wyrzutu, nie musisz traktować tego jak wyroczni. Doświadczony wędkarz, łowiąc na małym dystansie, potrafi miotać zestawem nieco cięższym niż górna granica wskazana w specyfikacji technicznej. Po prostu zarzuca płynnym, powolnym ruchem.

Z drugiej strony rzuty na spory dystans są trudniejsze i stricte techniczne, wymagają więc wędziska, które wytrzyma spore przeciążenia. Na przykład przy rzucie na 100 m jedynie mocna wędka o sztywnej, węglowej szczytówce pozwala celnie i bezpiecznie umieścić podajnik.

3) Akcja wędki

Do Method Feeder najczęściej stosowane są kije o akcji progresywnej lub parabolicznej. Różnice widać w trakcie wyrzutu i holu.

  • Kije progresywne „ładują się” szybko i zapewniają pewne zacięcie, jednak w fazie holu nie wybaczają wędkarzowi żadnych błędów. Dlatego polecamy je przede wszystkim bardziej zaawansowanym zawodnikom. Wędziska rzutowe do łowienia dystansowego to najczęściej właśnie modele progresywne.

  • Kije paraboliczne są znacznie łatwiejsze do opanowania przez początkujących, a hol ryby z ich wykorzystaniem jest prawdziwą przyjemnością. Jednak modele te nie pozwalają tak skutecznie zacinać, dlatego rzadko zobaczysz je w arsenale profesjonalnych wędkarzy, którzy łowią na dalekich dystansach.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że dobór akcji i krzywej ugięcia wędki musi być dostosowany do gatunku i rozmiarów łowionych ryb.

W przypadku dużych okazów ultramiękka wędka (picker) zupełnie nie zdaje egzaminu – hol ciągnie się w nieskończoność, co zagraża zdrowiu i życiu ryby. Wędki zbyt sztywne także nie są zbyt dobre, ponieważ brak amortyzacji może skończyć się zranieniem pyska ryby. Jeśli dysponujesz sztywnym kijem, pomocą może być rozwiązaniem mocne zwalnianie hamulca kołowrotka i holowanie bokiem, bez unoszenia wędziska pionowo. Warto też stosować dodatkowe amortyzatory, np. gumy feederowe.

Wielu wędkarzy docenia wędki, których akcja jest progresywna i przechodzi w parabolę. Takie kije zapewniają odpowiednią moc, ale są na tyle elastyczne, że hol kończy się sukcesem – zarówno w przypadku małych, jak i dużych ryb.

Gdzie kupić wędkę do Method Feeder?

Jeśli chcesz wybrać najlepszą wędkę do metody, warto odwiedzić stacjonarny sklep wędkarski i sprawdzić, jak poszczególne modele leżą w dłoni. W końcu sprzęt musi być dostosowany do Ciebie, a jego używanie na łowisku – wygodne.

Gdy znajdziesz już wymarzony zestaw, zamów go w naszym sklepie internetowym. Kupując online, masz dostęp do najkorzystniejszych ofert i otrzymujesz wędki objęte pełną gwarancją producenta.

Jedno jest pewne – nie istnieje coś takiego jak uniwersalny kij do Method Feeder. Każde wędzisko ma swoje zalety i wady. Dlatego dołóż starań, aby wędka była dostosowana do dystansu, na którym łowisz, wielkości ryb oraz ciężaru miotanych podajników. Mając w ręce sprawdzony sprzęt, każdy wypad nad wodę okaże się owocny.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do schowka