Jakie haczyki do method feeder?

Kształt i wytrzymałość haczyka

Haczyki to podstawowe wyposażenie wędkarza, jednak nie wszystkie nadają się do łowienia method feeder. Haczyki do metody wyróżniają się przede wszystkim kształtem:

  • Muszą mieć oczko, żebyś mógł uzbroić je w bagnet, gumkę lub push stop.

  • Łuk kolankowy powinien być w miarę szeroki. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie zaciąć rybę. Przykładem haczyków o specjalnie wyprofilowanym haku jest seria Kamasan T360 P.T.F.E X-Strong Barbless Eyed. Haczyki T360 zostały zaprojektowane tak, by ułatwić polowanie na karpie, brzany i liny.

  • Trzonek nie musi być długi, a w niektórych technikach (tzw. bombka lub pellet waggler) w ogóle nie jest potrzebny – haczyk może od razu przechodzić w łuk.

  • Dobrze, jeśli są pokryte antyodblaskowym teflonem, szczególnie w technikach, w których haczyk jest w całości widoczny.

Równie ważna jest wytrzymałość haczyków do metody. W tej technice nastawiamy się na duże karpie, więc haczyk musi być mocny. Żaden wędkarz nie chce ryzykować rozgięcia w momencie, gdy trafi się duży okaz.

Jaki rozmiar haczyka wybrać

Szeroki wybór haczyków obejmuje modele w rozmiarach od 1 do 26. Choć wyroby poszczególnych producentów mogą nieznacznie się od siebie różnić, ogólnie przyjęte wymiary przedstawia poniższa tabela.

Rozmiary haczyków

Szerokość łuku

1/0 i 2/0

od 13 do 12 mm

1-10

od 11 do 5,5 mm

12-20

od 4,5 do 2,7 mm

22-26

od 2,4 do 1,8 mm

Który z tych rozmiarów warto wybrać? Najprostsza odpowiedź brzmi: to zależy od przynęty.

Rozmiar haczyka a rodzaj przynęty

Kluczem do odpowiedniego zbalansowania zestawu jest dostosowanie rozmiaru haczyka do rodzaju używanej przynęty. O tym decyduje m.in. rodzaj używanej przynęty.

Na przykład, jeśli używasz małych kulek proteinowych (8-10 mm) lub drobnego pelletu, haczyki w rozmiarze 10-12 będą optymalne. Dobrym przykładem są haczyki Kamasan T911 P.T.F.E Barbless Eyed. Mają niezbyt gruby drut i można stosować je w czasie polować na mniejsze ryby (do 3 kg). Każdy haczyk z tej serii Kamasan jest lekki, a przy tym pozwala na naturalną prezentację zastosowanej przynęty.

Rozmiar haczyka ma ogromne znaczenie, jeśli łowisz na przynęty zbalansowane i aktywnie pracujące pod wodą, czyli waftersy. To bardzo skuteczna przynęta, jednak wymaga odpowiedniego wyważenia. Zbyt mały haczyk mógłby nie utrzymać waftersa i przyponu przy dnie. Możesz łatwo temu zapobiec, trzymając się zależności przedstawionej w tabeli.

Rozmiar waftersa

Rozmiar haczyka

4 mm

16

6 mm

14

8 mm

12

10 mm

10

Rzecz jasna powyższe dane to duże uproszczenie. Ponieważ każdy producent waftersów korzysta z innej receptury, zawsze dobrze jest wykonać próbę w pojemniku napełnionym wodą. Dzięki temu zobaczysz, jak pracuje przypon i przynęta.

Świetne haczyki na waftersy produkuje Tubertini. Polecamy między innymi haczyki z serii 805 o okrągłym łuku kolankowym i grocie delikatnie odgiętym od osi trzonka. Taka konstrukcja doskonale nadaje się do łowienia metodą.

Jaki trzonek powinien mieć haczyk do metody

Poza wielkością i wytrzymałością duże znaczenie ma rodzaj zastosowanego trzonka. Wielu wędkarzy dostosowuje trzonek do gatunków występujących na łowisku:

  • Polując na ryby z igiełkowatymi zębami, trzonek haczyka powinien być krótki.

  • Na większe okazy trzonek może być odpowiednio większy i gruby, aby zapewniać stabilne zacięcie. Możesz wypróbować na przykład haczyki Kamasan B911 X-Strong Eyed Barbless. To mocne haczyki bezzadziorowe, które bez trudu wytrzymają hol dużych karpi.

  • W przypadku łowienia na tzw. bombkę lub pellet waggler trzonek w ogóle nie jest potrzebny, ponieważ cały haczyk jest eksponowany.

Haczyki z zadziorem – czy warto?

Niektóre haczyki, w szczególności te przeznaczone do użycia z drobną przynętą, są zakończone zadziorem, który mocniej wkręca się w pyszczek ryby. Taka seria to na przykład Kamasan B560 Wide Gape Barbed. Na rynku dostępne są też haczyki z mikrozadziorem, takie jak Drennan Wide Gape Specialist.

Każdy wędkarz sam decyduje o tym, czy używać haczyków z zadziorem. Warto jednak pamiętać, że na łowiskach komercyjnych i zawodach wędkarskich haczyki z zadziorem mogą być zakazane. Przed ich wykorzystaniem należy się upewnić, jakie wymogi obowiązują na danym łowisku.

Gotowe zestawy z przyponem – ciekawa alternatywa

Łowiąc na metodę, nie zawsze musisz wiązać przypon ręcznie. Ciekawą opcją są gotowe zestawy, na przykład przypony oferowane przez markę Drennan. Gotowe przypony po wyjęciu z opakowania wystarczy tylko naciągnąć i wygładzić dla idealnej prezentacji w wodzie. To bardzo wygodne wyposażenie i warto je przetestować.

Testuj różne haczyki i zdobywaj doświadczenie

W naszym sklepie internetowym znajdziesz różne haczyki i gotowe zestawy z przyponami. Testując różne opcje w czasie zasiadek, zdobędziesz cenne doświadczenie, które na pewno przyda się w przyszłości. Sprawdź wszystkie produkty dostępne w naszej ofercie, a jeśli masz pytania – napisz do nas. Chętnie pomożemy Ci wybrać odpowiedni haczyk do metody.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do schowka