Jak łowić feederem na wiosnę?

Kiedy na feeder? Jakie czynniki wziąć pod uwagę?

Wiosna to długo wyczekiwany okres przez wielu wędkarzy. Z początkiem marca spora część łowisk przestaje być skuta lodem, choć woda jest jeszcze dosyć zimna. Po zimie ryby mogą być ospałe i ostrożne w swoich zachowaniach. Dopiero z czasem, gdy woda staje się cieplejsza, będą przenosić się w płytsze rejony łowisk. Mimo to w wiosenne dni feeder sprawdza się wyjątkowo dobrze, ponieważ pozwala łatwo dostosować się do zmiennych warunków atmosferycznych.

Główne zalety tej metody to:

  • jest prosta i intuicyjna,

  • umożliwia szybsze dotarcie do ryb,

  • wykazuje dużą odporność na wiatr,

  • pozwala na delikatne łowienie,

  • umożliwia precyzyjne i skuteczne nęcenie,

  • dobrze pokazuje delikatne brania.

Feeder i wiosna – na jakie efekty można liczyć?

Wraz z nadejściem ciepłych dni i nocy ryby wzmagają swoją aktywność żerową. Dobre branie możesz mieć nie tylko w słoneczne dni, ale także wtedy, kiedy chłodny dzień poprzedzała ciepła noc.

Jednak niekiedy wiosną trudno jest znaleźć miejsce, w którym ryby dobrze biorą. Wówczas warto postawić na mobilność i aktywne poszukiwanie nowych stanowisk. Możesz sobie ułatwić to zadanie, jeśli dobrze się spakujesz i nie będziesz brał ze sobą akcesoriów, które są mało przydatne i zajmują dużo miejsca.

Pogoda na wiosnę bywa kapryśna. Wczesną wiosną wędkarze poszukują ryb głównie w głębszych partiach wody, a dopiero później, gdy zrobi się cieplej, wypatrują płytszych rejonów, gdzie woda zdecydowanie szybciej się nagrzewa.

W tym okresie łowiąc na feeder, masz sporą szansę na złapanie płoci, krąpia, rozpióra, klenia, jazia i leszcza.

Feeder na wiosnę – wybierz taktykę i sprzęt

Łowienie feederem na wiosnę wymaga przede wszystkim dobrego przygotowania. Nie chodzi o to, abyś spędzał długie godziny nad wodą i czekał na branie. Wręcz przeciwnie, warto uważnie obserwować taflę wody i zmieniać stanowisko łowieckie, gdy nęcenie nie przynosi rezultatów. Jest to okres, w którym możesz komfortowo eksperymentować z różnym sprzętem.

Niektóre osoby na wiosnę zmieniają feedery na pickery. Są to wędki przeznaczone do połowu ryb w wodach stojących przy użyciu koszyków bez dociążenia lub lekkich sprężyn. Pickery bywają również nazywane krótszą wersją feedera. Z ich pomocą można łowić mniejsze gatunki ryb.

Picker będzie dobrym wyborem na wczesną wiosnę, ale mimo to nie warto całkowicie rezygnować z klasycznej wędki feederowej. W tym okresie możesz zdecydować się na wędzisko o długości 3.60 m z ciężarem wyrzutowym wynoszącym ok. 60-80 g oraz miękką szczytówkę, która świetnie nadaje się do łowienia w wodzie stojącej. Miękka szczytówka jest bardzo czuła, dzięki czemu dobrze sygnalizuje nawet bardzo delikatne brania, a dodatkowo minimalizuje opór odczuwany przez rybę w trakcie brania.

Na wiosnę warto wybierać mniejsze podajniki o gramaturze 15-20 g. Koszyczki montuje się na skrętce. Jest to przypon połączony kilkoma lub kilkunastoma centymetrami żyłki głównej. Skrętka zmniejsza ryzyko zaplątania i usztywnia cały zestaw. Do zestawu możesz wybrać przypon o długości ponad 50 cm z żyłką 0,10-0,12 mm, a do tego mały haczyk.

Jak więc łowić feederem na wiosnę? Delikatnie i z wyczuciem! Taka taktyka najlepiej sprawdza się w wiosenne dni.

Zanęta na wiosenny feeder

Przygotowując się do wiosennych połowów, nie możesz zapomnieć o przygotowaniu odpowiedniej zanęty do feedera. Choć każde łowisko jest inne, a każdy wędkarz ma swoje przyzwyczajenia, to jednak w okresie wiosennym warto stosować kilka uniwersalnych zasad. W okresie wiosennym zalecamy wybór zanęty:

  • niskokalorycznej,

  • z delikatną nutą zapachową,

  • mniejszych ilości, przy zachowaniu lepszej jakości,

  • o kleistej konsystencji, dzięki czemu nie spadnie z koszyczka tuż po rzucie.

Na początku sezonu dobrze sprawdzą się: ciemna zanęta płociowa na bazie konopi prażonych, połączenie zapachu ochotki z konopiami, kruszony pellet, kukurydza, czy przynęta w postaci białych robaków, pinki i ochotki.

  • Uwaga! Wczesną wiosną nie powinno się przesadzać z ilością zanęty, ponieważ ryby są jeszcze dosyć ospałe, co może spowodować, że szybko się najedzą i odejdą z łowiska.

Feeder i wiosna to strzał w dziesiątkę!

Wędkarze często traktują przedwiośnie jako rozgrzewkę przed dalszą częścią sezonu. Jest to dobry czas na zrobienie przeglądu sprzętu wędkarskiego po zimie i odświeżeniu posiadanych zestawów. Zachowanie ryb na wiosnę może być trudne do przewidzenia, szczególnie jeśli pogoda na zewnątrz jest wyjątkowo zmienna i kapryśna. Jest to zatem wprost wymarzona okazja do eksperymentowania i przetestowania swoich umiejętności w praktyce.

Kluczem do sukcesu będzie prawidłowa ocena łowiska i delikatne łowienie. Ryby na wiosnę są ostrożne. Jednak z każdym kolejnym dniem ich apetyt będzie wzrastał. Dlatego na łowisko warto zabrać ze sobą dwa wędziska. Jedno uzbrojone typowo wiosennie, a drugie przeznaczone do łowienia większych sztuk. W ten sposób znacząco zwiększysz swoje szanse na sukces.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do schowka