- 0 likes
- 616 views
- 0 comments
Dla zapalonych wędkarzy pora roku nie ma znaczenia – zawsze jest dobry czas na wyprawę nad wodę! Prawda jest jednak taka, że warunki atmosferyczne mają bardzo duży wpływ na wyposażenie wędkarza, a także sposób połowów. I o ile jeszcze kilkanaście lat temu wędkarze nawet nie myśleli o połowach leszczy czy karpi zimą, o tyle dzisiaj – z wykorzystaniem metody feederowej – jest to jak najbardziej możliwe. Wszystko z powodu zmieniającego się klimatu, a także dynamicznego rozwoju branży wędkarskiej.
Jak zimą zachowują się ryby?
Aby móc omówić, jak prawidłowo nęcić ryby zimą, warto zastanowić się, jak w ogóle reagują one na tę porę roku. Podobnie jak w przypadku większości organizmów zmiennocieplnych, u ryb dochodzi wtedy do zwolnienia procesów metabolicznych.
Podczas gdy niektóre gatunki zapadają w letarg i przestają się odżywiać, inne znacznie zmniejszają intensywność żerowania.
- W głębszych jeziorach niektóre ryby na gromadzą się w duże ławice na głębokości kilkunastu metrów – głównie nad miejscami, gdzie dno staje się wypłaszczone na dużym obszarze.
- W mniejszych i płytszych zbiornikach drobnica poszczególnych gatunków ryb pozostaje aktywna przez całą zimę.
Na przykład wczesną zimą na płyciznach w dużych ilościach spotkać można okonie i płocie, które wyjadają resztki pożywienia pozostałe po lecie. Następnie, w miarę postępowania zimy, następuje znaczny spadek intensywności żerowania. Ryby ponownie ożywiają się na przedwiośniu, kiedy zwiększa się aktywność fauny dennej, liczebność planktonu oraz rozpoczyna się wegetacja roślin wodnych.
- Porada. Nie dla wszystkich ryb okres zimy jest czasem odpoczynku. W zimowych miesiącach intensywnie żerują między innymi sandacz, okoń i miętus.
Jak dobrać miejsce połowów?
Nawet początkujący wędkarz powinien wiedzieć o tym, że zmieniająca się temperatura otoczenia wpływa na miejsce występowania ryb w zbiornikach wodnych. W niskich temperaturach ryby gromadzą się w miejscach, które pozostają dobrze natlenione i w których nie muszą wykorzystywać zbyt wiele energii.
Z uwagi na to, że woda przy dnie zbiornika wodnego utrzymuje się mniej więcej w stałej temperaturze, ryby w okresie zimowym z reguły przebywają na dużych głębokościach. Z tego też względu zimą wędkarze unikają wędkowania na głębokich i dużych akwenach, stawiając na niewielkie stawy lub starorzecza.
Jak prawidłowo nęcić ryby zimą?
Wspomniany już obniżony metabolizm ryb w okresie zimy sprawia, że nie potrzebują one tyle pokarmu, co w ciepłych miesiącach roku. Niektóre gatunki praktycznie całkowicie przestają żerować w zimnej wodzie – to między innymi karp, karaś i lin. Ich połowy wymagają specjalistycznego podejścia oraz wiedzy i doświadczenia.
Łatwo przyswajalne mieszanki
Komponując zanętę na zimę, musisz dostosować ją do zmienionej aktywności ryb. Dlatego stawiaj na łatwo przyswajalne, bogate w składniki odżywcze mieszanki, które są łagodne dla organizmu ryb w okresie spowolnienia metabolizmu. Przykładem takiej zanęty może być Feeder Bait 800g – Hot Krill, idealna na chłodne miesiące.
Atrakcyjność zanęty zimą mogą zwiększyć aromatyczne oleje, ekstrakty i dipy (np. atraktor Dynamite Baits Evolution Oil –Tuna). Zimą ryby bardziej reagują na intensywne aromaty – stosowanie takich dodatków może więc przyciągać ich uwagę, nawet w warunkach, w których ograniczona jest ich naturalna aktywność.
Mniejsze cząstki i porcje zanęty
Zimą skup się na zastosowaniu w zanęcie mniejszych cząsteczek i ziaren, które delikatnie będą przyciągać ryby. Doświadczenie wędkarze w chłodniejszych miesiącach stosują maleńkie pelety, które odpowiadają zimowym preferencjom ryb. Przykładem takiego produktu są pellety feederowe o gramaturze 2 mm.
Pamiętaj o tym, że zimą mniej znaczy więcej. Z uwagi na to, że ryby są o tej porze roku bardziej wybredne, powinieneś zredukować ilość zanęty. Nadmierne karmienie przyniesie efekt odwrotny od oczekiwanego. Z kolei umiarkowane i precyzyjne karmienie pozwoli Ci skoncentrować ryby w pożądanej okolicy.
Skorzystaj z gliny i odpowiednich robaków
Przygotowując zanętę na zimę, dobrze jest mieć pod ręką glinę (sprawdź np. glinę Górek Argile Jasna 2 kg) lub ziemię torfową. Stosuje się je nie tylko dlatego, że celowo zubożają zanętę i zmniejszają jej wartość odżywczą, ale także z tego powodu, że w odpowiednich proporcjach mogą tworzyć w wodzie tak zwaną smugę, która przyciąga ryby.
Zanęta, zwłaszcza ta przygotowywana późną jesienią lub zimą, powinna być w odpowiednich proporcjach zmieszana z gliną lub ziemią. Mieszankę tworzy się, mieszając jedną część zanęty z dwoma, trzema lub czterema częściami ziemi. Nęcisz kulami? Pamiętaj o tym, by nie były one zbyt duże. Najlepiej sprawdzają się te o wielkości piłki do ping-ponga, a nawet mniejsze.
Jeśli chodzi o robactwo zanętowe, wśród wędkarzy feederowych zimą szczególną popularnością cieszą się kastery, białe robaki, pinki, ochotki i dendrobeny.
Pamiętaj o tym, że nie tylko skład zanęty, ale także technika i tempo nęcenia mają bardzo duże znaczenie zimą.
Jak zwiększyć szanse na udany połów zimą – sprawdzone triki
Pamiętaj o tym, że sam wybór miejsca połowu i odpowiedniej zanęty, nie oznacza sukcesu z automatu. Musisz mieć na uwadze, że zimowa woda jest z reguły bardzo czysta, a co za tym idzie – ryby mają bardzo dobrą widoczność. Dlatego też zestaw stosowany do zimowych połowów powinien być jak najbardziej delikatny. Na więcej brań możesz liczyć, jeśli zastosujesz cienką żyłkę, delikatny przypon i niewielki haczyk.
Podczas zimowych połowów musisz być bardzo czujny i uważnie obserwować sygnały na wędce. Delikatne brania mogą być bowiem bardzo trudne do zauważenia zimą. Aby zminimalizować ryzyko przegapienia brań, stosuj wrażliwe i cienkie zestawy wędek.
Zwróć uwagę na to, aby na połowy wybierać dni o bardziej stabilnej pogodzie, kiedy temperatura jest nieco wyższa. Doświadczeni wędkarze wskazują, że aktywność ryb może być zwiększona w dni o łagodnych temperaturach.
Zimą, tak jak w innych porach roku, naprawdę warto eksperymentować z podejściem do połowów. Elastyczność i umiejętność dostosowania się do sytuacji to kluczowe zalety każdego wędkarza. Jeśli stosowane przez ciebie metody przez dłuższy czas nie przynoszą żadnego rezultatu, rozważ ich zmianę.
Podsumowując – stosowanie odpowiedniej zanęty na zimę to tylko jeden z wielu czynników, które wpływają na efektywność i sukces połowów. Wybierając się nad wodę, nie zapomnij też o ciepłych ubraniach, które pozwolą Ci bez szwanku przetrwać nawet najmniej sprzyjające warunki pogodowe. I zawsze stosuj odpowiednią technikę!
Comments (0)