Jak zbudować zestaw feederowy na węgorza? Praktyczne wskazówki

Gdzie w Polsce można łowić węgorze?

W Polsce węgorze występują zarówno w rzekach, jak i w jeziorach. Niemniej jednak warto wiedzieć, że są to ryby stosunkowo inteligentne, a ich wytropienie może nie być takie łatwe.

  • W jeziorach warto poszukiwać miejsc z mulistym dnem, ponieważ muł stanowi dla węgorzy naturalną ochronę i pozwala im doskonale się kamuflować.

  • Podobne podejście można zastosować podczas łowienia w rzekach, gdzie szczególnie warte uwagi są zaciszne obszary gęsto porośnięte roślinnością.

  • Planując połowy nad rzeką, weź pod uwagę, że węgorze często kryją się w podmytych przez wodę brzegach.

Okresy ochronne węgorzy

Węgorz, tak jak każdy inny gatunek ryb, ma wyznaczony okres ochronny, podczas którego składa ikrę, a także dojrzewa. Okres ochronny dla tej ryby trwa aż cztery miesiące – od 1 grudnia do 31 marca. W tym połowy węgorzy są zabronione.

Przez pozostałą część roku kalendarzowego można je legalnie łowić. Ryby najlepiej biorą późnym latem i wczesną jesienią.

Jak zbudować zestaw feederowy na węgorza?

Wiele osób sądzi, że w trakcie połowów na węgorza wybór wędki i kołowrotka ma drugorzędne znaczenie, ponieważ najbardziej liczą się pozostałe elementy. Jednak nie do końca jest to prawdą.

Węgorz jest rybą nieufną, a więc stosunkowo trudną do złapania. Warto więc zwrócić uwagę na każdy element zestawu feederowego, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Jaką wędkę do zestawu feederowego na węgorza wybrać?

Wybierając wędkę, przyjrzyj się przede wszystkim jej długości, c.w. i akcji. Do zestawów feederowych na węgorza polecane są wędki o ciężarze wyrzutu ok. 60 g.

Odpowiednio elastyczne wędzisko pozwoli zrównoważyć silnie wijącą się rybę podczas holowania. Dobrze dobrana wędka, taka jak Mistrall Sicata Method Feeder 3,0 m 60 g, zapewnia precyzyjne wyczucie brań i skuteczne holowanie ryby.

Zastosuj odpowiedni kołowrotek

Jeśli chodzi o wybór kołowrotka do zestawu feederowego na węgorza, specjaliści zalecają modele o solidnej konstrukcji i z dobrym systemem hamulca, który pozwala skutecznie kontrolować rybę podczas holowania.

Okaże się to szczególnie ważne, gdy na haczyku znajdzie się spory okaz. Przy wyborze kołowrotka warto wziąć pod uwagę również ilość łożysk, które zapewniają precyzję i płynność działania.

Przykładem kołowrotka, który może sprawdzić się przy połowach węgorzy metodą feederową, jest Daiwa 20 Fuego LT 4000-C, który gwarantuje błyskawiczne i niezawodne działanie oraz optymalną siłę hamowania, nawet podczas holowania dużych ryb.

Jakie obciążenie i przypon na węgorza?

Optymalne obciążenie do zestawu feederowego na węgorza zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj łowiska, prądy wodne, oraz indywidualne preferencje wędkarza. Jednakże, przy łowieniu węgorza na większych odległościach, zazwyczaj stosuje się obciążenie w granicach 40-60 gramów.

Dobrym wyborem będzie dostępny w naszym sklepie ciężarek Guru - Distance Bomb 43 g.

Przypon na węgorza powinien być solidny i odporny na ścieranie, aby poradzić sobie z potencjalnymi przeszkodami podczas połowu. Polecamy używanie przyponów wykonanych z mocnych materiałów, takich jak stal nierdzewna lub specjalne plecionki o zwiększonej wytrzymałości.

Optymalna długość przyponu zazwyczaj wynosi od 30 do 50 cm. Eksperymentowanie z różnymi długościami i typami przyponów pozwoli dostosować sprzęt do specyfiki połowu węgorza. Na początek sprawdź dostępne u nas gotowe przypony do feedera.

Odpowiedni haczyk na węgorza

Do łowienia węgorza na zestaw feederowy najlepiej nadają się małe, ale wytrzymałe haczyki, które pozwalają skutecznie utrzymać rybę w czasie holowania. Żeby zacięcie było skuteczne, haczyk powinien być dobrze naostrzony. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór haczyków z oczkiem i haczyków z łopatką.

Skuteczne zanęty i przynęty

W czasie polowania na węgorza stosowanie dobrej zanęty może zwiększyć szanse na sukces, zwłaszcza jeśli znajdą się w niej fragmenty fileta z uklei lub płoci. Warto poruszyć również kwestię wyboru przynęty. Doświadczeni wędkarze węgorze nęcą na żywe lub martwe rybki. Sprawdzają się też rosówki, czerwone robaki, a nawet mięso raka.

Żeby zwiększyć skuteczność przynęty, rozważ użycie dodatków aromatyzujących. Liquidy to specjalne płyny, które dodaje się do mieszanki, czyniąc ją bardziej atrakcyjną dla węgorza. W naszym sklepie znajdziesz różne warianty. Oferujemy na przykład liquidy o aromacie ryb i skorupiaków – smaki, które doskonale przyciągają węgorza.

Jak widzisz, budowanie zestawu feederowego na węgorza to proces nierzadko obejmujący eksperymentowanie oraz badanie łowiska metodą prób i błędów. Dostosowanie sprzętu do warunków nad wodą zwiększy Twoje szanse na udaną polowanie na tę wymagającą rybę!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do schowka