- 0 likes
- 583 views
- 0 comments
Odpowiedni kołowrotek sprawi, że Twoje wędkarskie przygody będą komfortowe i wygodne, a także z dużym prawdopodobieństwem zakończą się sukcesem. Kołowrotek to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego wędkarza feederowego. Przy jego wyborze trzeba zwrócić uwagę na określone parametry. Jakie modele są warte zakupu? Wyjaśniamy to w tym artykule!
Jaki kołowrotek do feedera wybrać?
Z uwagi na to, że wędkarstwo feederowe w ostatnich latach cieszy się w Polsce dużą popularnością, kwestia wyboru odpowiedniego kołowrotka interesuje coraz większą liczbę wędkarzy. Rzecz jasna, wybór właściwego kołowrotka nie tylko zwiększa szansę na sukces, ale także zapewnia rybom bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko wyrządzenia im krzywdy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając kołowrotek feederowy.
#1 Wielkość kołowrotka feederowego
Każdy doświadczony wędkarz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wielkość kołowrotka feederowego ma duże znaczenie dla sukcesu połowów. Rozmiar szpuli powinien być dostosowany nie tylko do gatunków ryb, które zamierzasz łowić, ale także do akwenów, na których planujesz wędkowanie.
W przypadku feedera najczęściej zaleca się modele kołowrotków w rozmiarze 3000-4000, które świetnie sprawdzają się przy połowach tzw. białej ryby, czyli leszczy, karpi, płoci czy linów. Kołowrotki w tym rozmiarze doskonale spisują się w rzutach na średnie odległości.
Jeśli planujesz łowić na dużych łowiskach, gdzie będziesz wykonywać dłuższe rzuty, wybór kołowrotka w rozmiarze 4000-6000 może być lepszym rozwiązaniem.
#2 Waga kołowrotka feederowego
Nie każdy wędkarz zwraca uwagę na wagę kołowrotka. Tymczasem nie powinno się jej lekceważyć! Ciężar szpuli może w dużym stopniu wpływać na komfort podczas połowów. W wędkarstwie feederowym optymalnie sprawdzają się modele o wadze 90-150 gramów, ponieważ umożliwiają holowanie większych ryb. Jeśli planujesz połowy kilkunastokilogramowych okazów, zastosuj kołowrotek o wadze co najmniej 400 gramów.
#3 Przełożenie
To kolejny istotny czynnik, który wpływa na wybór kołowrotka do feedera. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje połowy zakończą się sukcesem, a wybrany kołowrotek sprawdzi się niezależnie od rozmiaru i gatunku ryby, wybierz model o przełożeniu 5,1:1-5,2:1.
Możesz rozważyć także wybór kołowrotka wyposażonego w wolny bieg, dzięki któremu będziesz mógł płynnie regulować siłę wybierania linki z kołowrotka. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie kołowrotek z wolnym biegiem jest wykonany z wysokojakościowych materiałów. Dzięki temu uzyskasz pewność, że wybrany sprzęt sprawdzi się nawet podczas polowania na duże okazy.
#4 Pojemność szpuli
To bardzo ważny aspekt, który decyduje o możliwej odległości rzutu. W przypadku metody feederowej najlepiej sprawdzają się szpule o pojemności od 150 do 200 metrów. Taka pojemność szpuli umożliwi Ci swobodnie zarzucanie i skuteczne łowienie nawet bardzo dużych karpi.
Kołowrotek do feedera – z hamulcem przednim czy tylnym?
Kwestia lokalizacji hamulca w kołowrotku może stanowić dylemat, i to niezależnie od wybranej metody połowu.
Kołowrotki z hamulcem przednim wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i niską wagą, co przekłada się na komfort podczas połowów. To uniwersalne kołowrotki, które można stosować w różnych metodach połowu i na różnych akwenach. Są często wybierane przez wędkarzy feederowych.
Alternatywą dla nich są kołowrotki wyposażone w hamulec tylny – również cieszą się dużą popularnością wśród wędkarzy feederowych, głównie z uwagi na swoją uniwersalność. Ich zaletą jest możliwość szybkiej wymiany szpuli w razie potrzeby oraz prostota obsługi.
Jeśli nie jesteś pewien, jaki typ hamulca wybrać, możesz rozważyć zapoznanie się z obiema powyższymi opcjami, aby na podstawie własnych doświadczeń ocenić, która jest dla Ciebie bardziej komfortowa.
Połowy na rzekach – jaki kołowrotek wybrać?
Jeśli chcesz łowić na rzekach, wykorzystując metodę feederową, rozważ zastosowanie wytrzymałego i cięższego kołowrotka, który poradzi sobie nawet z silnym nurtem.
Na rzekach zaleca się stosowanie kołowrotków feederowych w rozmiarze co najmniej 5000 i ważących powyżej 400 g. Jeśli chodzi o lokalizację hamulca, wybór zależny jest od Twoich indywidualnych preferencji. Zwróć uwagę także na pojemność szpuli – w przypadku połowów rzecznych powinna być nieco większa.
Pamiętaj o tym, że kołowrotek do feedera rzecznego musi sprawdzić się w dość wymagających warunkach. Zwróć więc uwagę na jego producenta i jakość wykonania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie sprzęt poradzi sobie w każdej sytuacji.
Kołowrotki feederowe do 500 zł – polecane modele
Oto propozycje wartych uwagi feederowych kołowrotków, za które nie zapłacisz więcej niż 500 złotych! Wszystkie modele szybko zamówisz w naszym sklepie internetowym.
Kołowrotek DAIWA 20 Exceler LT 5000-C
Pierwsza pozycja to interesująca propozycja od znanej i lubianej przez feederowców marki Daiwa o wielkości 5000 i wadze 245 g. To model z przednim hamulcem, doskonale łączący atrakcyjną cenę i wysoką jakość wykonania. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów wyróżnia się lekkością i zwiększoną odpornością na odkształcenia. Zoptymalizowana budowa szpuli (wykonanej z lotniczego aluminium) minimalizuje tarcie, zapewniając Ci możliwość oddawania długich i precyzyjnych rzutów.
Kołowrotek PRESTON Intensity Feeder 620
Cała linia kołowrotków Intensity Feeder została opracowana z myślą o dalekich rzutach i jest efektem współpracy z Lee Kerrym, który dołożył wszelkich starań, aby w Twoje ręce finalnie trafił perfekcyjny produkt. Niezależnie od tego, czy rzucasz na duże odległości, czy łowisz z koszyczkiem zanętowym na niewielkich dystansach, ten kołowrotek na pewno przypadnie Ci do gustu. Mikroregulowany system hamulca pozwala dowolnie i szybko zmieniać moc podczas holowania dużych okazów. Z rozmiarem 6000 i wagą 415 gramów ten kołowrotek to prawdziwa maszyna do zadań specjalnych!
Kołowrotek MIKADO Katsudo Runner 4005 FD
Trzecią propozycją jest kołowrotek Mikado Katsudo Runner, który – podobnie jak inne sprzęty z serii Kasudo – wyróżnia się ponadprzeciętną jakością i przystępną ceną. To model w rozmiarze 4000 i wadze 372 gramów. Ma uniwersalny charakter. Doskonale nadaje się do wszelkich możliwych odmian wędkarstwa gruntowego, w tym feedera klasycznego i metody. Dzięki precyzyjnemu przedniemu hamulcowi możesz liczyć na amortyzację podczas holowania. Na uwagę zasługuje również wolny bieg, zwarta obudowa i ponadprzeciętna wygoda w wędkowaniu. Wszystko w bardzo niskiej cenie.
Najlepszy kołowrotek do feedera zamówisz u nas
Jak widzisz, znalezienie idealnego kołowrotka do wędkarstwa feederowego wcale nie jest łatwe. Wybór utrudnia fakt, że na rynku jest wiele kołowrotków, które różnią się od siebie pod względem istotnych parametrów. Mamy jednak nadzieję, że nasze podpowiedzi i miniranking pomogą Ci w podjęciu decyzji. Zamawiając wyposażenie w naszym sklepie, zyskujesz wysokiej jakości sprzęt, który pozwoli Ci wędkować nawet w trudnych warunkach i na wymagających akwenach.
Comments (0)