Jakie znaczenie w wędkarstwie feederowym mają glina i ziemia?

Każdy wędkarz wie, że sukces uzależniony jest nie tylko od wyboru odpowiedniego sprzętu i techniki połowów, ale także przyrządzenia odpowiedniej zanęty. Składnikami, które mogą determinować jakość połowów feederowych, są glina i ziemia. Warto dowiedzieć się, jaką rolę odgrywają w wędkarstwie feederowym. W tym artykule znajdziesz informacje, które pomogą Ci łowić jeszcze skuteczniej!

Gliny i ziemie – dlaczego warto je stosować?

Ziemie i gliny w żaden sposób nie wpływają na zwiększenie walorów smakowych zanęty oraz apetytu ryb. Nic dziwnego, że niektórzy zastanawiają się, czy warto je stosować. Okazuje się, że tak, a powodów jest bardzo wiele! 

Zwiększenie spoistości zanęty

Jeśli sama zanęta nie ma odpowiednich właściwości wiążących, uformowane z niej kule rozpadają się w trakcie lotu bądź w czasie drogi na dno. Niska spoistość zanęty przekłada się na szybkie jej wypłukiwanie, co również nie jest pożądane. Stosując glinę o odpowiedniej lepkości (np. glinę MatchPRO Wiążąca Czarna Standard 2 kg) możesz zwiększyć właściwości wiążące zanęty. To z kolei pozwoli zanęcać jeszcze efektywniej. Związana i dociążona zanęta systematycznie uwalnia swoje składniki, wolniej rozmywając się na dnie zbiornika.

Celowe zubożenie zanęty

Czy zauważyłeś, że niekiedy w miarę upływu czasu ilość brań systematycznie maleje? Problemem mogła być zbyt treściwa zanęta. Zdarza się, że ryby żerujące w łowisku zbyt szybko się nasycają i rezygnują z brań. Zastosowanie gliny celowo zmniejsza wartości odżywcze zanęty. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w dniach, w których ryby żerują słabiej i mają mniejszy apetyt. W jaki sposób dobrać ilość gliny do zanęty, aby ją zubożyć? Zasada mówi, że większe ilości gliny stosuje się w zimnych miesiącach roku oraz przy panujących niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Dociążenie zanęty

Bywa tak, że zanęta spożywcza ma zbyt niską wagę i unoszona z prądem, na dno dociera już poza obszarem wyznaczonego łowiska. Zbyt mały ciężar może powodować, że w przypadku połowów na rzekach zanęta będzie się szybko przemieszczać. Dodając odpowiednio dobraną glinę we właściwych proporcjach, zwiększasz ciężar zanęty, co znacznie ułatwia jej dokładne rozmieszczenie. W wodach o silnym uciągu sprawdzi się glina rzeczna, taka jak Glina MatchPRO Rzeczna River Strong 2 kg.

Zmiana właściwości zanęty

Glina lub ziemia mogą w znaczący sposób zmieniać właściwości zanęty. 

- Jeśli do mieszanki postanowisz dodać niewielką ilość czarnej ziemi (np. ziemi Górek Torfowa 1.5 kg), kolor zanęty stanie się znacznie ciemniejszy. 

- Puszysta, sypka glina sprawia, że kule zanętowe zaczną rozmywać się szybciej.

- Stosując glinę o właściwościach wiążących, możesz spowolnić i osłabić pracę zanęty.

- Z kolei odpowiednio dobrana ziemia lub glina może przyczyniać się do tworzenia w wodzie i przy dnie wyraźniej smugi, która zachęci ryby do żerowania.

Nośnik robactwa zanętowego

Coraz więcej wędkarzy feederowych przekonuje się do stosowania ziemi i glin. Wszystko dlatego, że stanowią one podstawowy i bardzo dobry nośnik robactwa zanętowego – takiego jak ochotka czy też jokers. 

Podawanie robactwa w czystej zanęcie sprawia, że przynęta szybko ginie. Ziemia i glina to dla robactwa zdecydowanie bardziej naturalne środowisko. A przecież nie ma nic bardziej atrakcyjnego dla ryb niż przynęta w dobrej kondycji. 

Doświadczeni wędkarze zdają sobie sprawę z tego, że są łowiska, w których ryby niezbyt chętnie podchodzą do pobierania zanęty. W takiej sytuacji jedynym możliwym i najlepszym rozwiązaniem jest podanie robactwa w ziemi lub czystej glinie.

Jak widać, gliny i ziemie w wędkarstwie feederowym pełnią wiele istotnych funkcji, znacząco wpływając na sukces połowów.

Jakie rodzaje glin i ziem stosuje się w feederze?

W sklepach wędkarskich znajdziesz przeróżne rodzaje ziem i glin wędkarskich. Wybór odpowiedniego produktu może sprawić wiele trudności, zwłaszcza początkującym wędkarzom, dlatego przyda Ci się nasze zestawienie. Do podstawowych rodzajów glin i ziem zaliczyć można między innymi:

Gliny wiążące

Zgodnie z ich nazwą, to gliny, które wyróżniają się silnie wiążącymi właściwościami. W zależności od przeznaczenia można wykorzystywać je zarówno w połowach na wodach stojących, jak i na silnie rwących rzekach. Najcięższe i mocno spoiste gliny nazywa się rzecznymi (przykładem może być Glina MatchPRO Wiążąca River Standard 2 kg).

Gliny rozpraszające

Do tej grupy należy na przykład Glina Górek Argile Jasna 2 kg. Są to niewiążące sypkie gliny, które zazwyczaj stosuje się w celu dociążenia zanęt szybkiej reakcji. W zanętach rzecznych można wykorzystywać je jako dodatek. Najczęściej stosuje się je w połowach na wodach stojących i wolno płynących;

Czarne ziemie torfowe

Ziemie torfowe są często wykorzystywanym nośnikiem jokersa na kanały i wody stojące. Ich niska waga sprawia, że nie grzęzną nawet w najbardziej mulistym dnie, a przy okazji doskonale sklejają zanęty. Czarne ziemie często wykorzystuje się do zubażania zanęty. Z kolei niewielka ich ilość może zabarwić ją na czarno.

Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając gliny i ziemie?

Wybierając gliny i ziemie do wędkarstwa feederowego, zwróć uwagę na kilka czynników:

- Pierwszą selekcję potrzebnych produktów można przeprowadzić na podstawie typu łowiska. Podczas gdy niektóre produkty przeznaczone są na wody stojące, inne lepiej sprawdzą się na kanałach i rzekach.

- Nie bez znaczenia jest również charakterystyka gatunkowa danego łowiska. Rodzaj gliny lub ziemi powinien być dobrany w zależności od występujących w nim gatunków ryb. 

- Doświadczeni wędkarze przy wyborze produktów zwracają uwagę również na nietypowe upodobania ryb żerujących w danym łowisku.

Jak widać, wybór odpowiednich ziem i glin stanowi bardzo ważny etap przygotowania skutecznej mieszanki zanętowej. Oczywiście, na efekt połowów wpływa wiele innych czynników, jednak znaczenia glin i ziem w wędkarstwie feederowym na pewno nie wolno bagatelizować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do schowka