Polowanie na leszcze wiosną — wykorzystaj potencjał method feeder!

Leszcz – co to za ryba?

Wytrawnym wędkarzom leszczy nie trzeba specjalnie przedstawiać ani zachwalać. Jednak jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z łowieniem ryb, warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym gatunku. Leszcz to bardzo smaczna i zdrowa ryba słodkowodna, która należy do tej samej rodziny ryb, co karp.

Leszcze pod wieloma względami są absolutnie wyjątkowe. Te słodkowodne ryby rozmnażają się w maju i w czerwcu. Bardzo ciekawie wygląda ich tarło. Proces rozmnażania można obserwować z brzegu, ponieważ leszcze wypływają na płycizny i masowo się trą. Narybek leszcza rośnie dosyć wolno, potrzebuje co najmniej ośmiu lat, żeby osiągnąć długość ok. 30 cm.

Dorosły osobnik może osiągnąć wagę powyżej 6 kg i długość ciała wynoszącą więcej niż 70 cm. Cechą charakterystyczną leszczy jest wysuwający się otwór gębowy, dzięki któremu bardzo dobrze radzą sobie ze zbieraniem pokarmu. Leszcz jest rybą stadną. Ławice leszczy zazwyczaj liczą po kilka lub kilkanaście osobników.

Sezon połowów leszczy trwa od czerwca do końca września. Nie oznacza to jednak, że nie możesz tej ryby łowić na wiosnę lub w czasie ciepłej jesieni. W tych okresach również możesz liczyć na udany połów. Według aktualnie obowiązujących przepisów nie ma wymiaru ani okresu ochronnego dla leszcza. Jednak dobrym zwyczajem jest wypuszczanie mniejszych osobników, aby mogły urosnąć i swobodnie się rozmnażać. Warto wiedzieć, że leszcze osiągają dojrzałość płciową dopiero w okolicach 3-7 roku życia.

Leszcze preferują pokarm, który nie wykazuje oznak ruchu, dzięki czemu można je wygodnie łowić zestawem do method feeder. Sprawdź, jak upolować leszcza wiosną!

Gdzie występują leszcze?

Leszcza można spotkać praktycznie wszędzie. Powszechnie występuje w średnich i dużych rzekach, jeziorach oraz w zbiornikach zaporowych. Ten gatunek często żyje w wodach słabo zasolonych o charakterystycznym, mulistym dnie.

Jeśli chcesz złowić leszcza przy użyciu zestawu do method feeder, musisz go najpierw zlokalizować. Podstawą będzie wybór odpowiedniego zbiornika wodnego. Kolejny krok to znalezienie płytkich i gęsto porośniętych roślinnością zanurzoną i wynurzoną miejsc z najtwardszym dnem. Bardzo dobrym wyborem będą na przykład blaty z urozmaiconym i pofałdowanym dnem, a także okolice grążeli i trzcin.

Głębokość łowiska nie powinna być zbyt duża. Leszcze najlepiej łowi się na głębokości od 2 do 5 m. Ten parametr zwykle jest uzależniony od pory roku i cech szczególnych danego zbiornika. Im zimniej jest na zewnątrz, tym większą głębokość łowiska warto wybrać.

Jaką zestaw do method feeder wybrać?

Leszcze nie stawiają dużego oporu w trakcie holu, dlatego do ich łowienia nie będziesz potrzebował wędki o dużej mocy. W takim wypadku warto postawić na model o długości 3.00, 3.30 lub 3.60 m.

Długość wędki feederowej powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji i warunków, jakie panują na danym łowisku. Nie mniej ważną kwestią będzie wybór odpowiedniego kołowrotka. Aby dobrze wykorzystać potencjał method feeder, wybierz model dedykowany tej metodzie o rozmiarze 3000-4000.

Do złowienia leszcza przyda Ci się także zestaw montowany przelotowo. Żyłka przelotowa powinna mieć średnicę nie mniejszą niż 0,20 mm. Jeśli łowisz na dystansie, będziesz potrzebował również przyponu strzałowego, który zabezpiecza zestaw przed zerwaniem. Do tego dobierz pojemnik o gramaturze 20-30 g z otwartymi burtami. Ostatnim elementem zestawu do method feeder jest przypon, który powinien mieć nie więcej niż 15 cm długości i haczyk w rozmiarze 8-10 z krótkim trzonkiem.

Z takim zestawem będziesz doskonale przygotowany do łowienia leszczy na wiosnę!

Zanęta i przynęta na wiosenne leszcze

Leszcze nie mają wielkich wymagań w zakresie pożywienia. Do ich łowienia wędkarze mogą z powodzeniem stosować standardowe zanęty, takie jak pellet do method feedera lub inne gotowe mieszanki.

Leszcza złapiesz też na ciasto, pęczak, białe robaki, czerwone robaki, ślimaki kukurydzę, kulki białkowe, rosówki czy chleb. Tym, co może skłonić leszcze do spożycia zanęty, jest nieco słodszy smak. Aby uzyskać ten efekt, dodaj do mieszanki niewielką ilość melasy lub syrop kukurydziany.

Jeśli chcesz łowić leszcze na method feeder, powinieneś też dobrze przemyśleć sposób podania zanęty. Najlepiej będzie, jeśli umieścisz ją przy samym dnie, ponieważ to właśnie tam najczęściej leszcze szukają pożywienia. Ten gatunek jest dość płochliwy, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Regularne podrzucanie zanęty na określonym obszarze powinno w końcu przynieść zamierzony skutek. Leszczom warto dać co najmniej tydzień. Dodatkowo to ważne, aby podrzucać zanęty w godzinach, w których zamierzasz łowić ryby.

Method feeder to bardzo skuteczna metoda łowienia leszczy. Podczas wyciągania ryby z wody warto zachować ostrożność. Jeśli zrobisz to zbyt gwałtownie lub zerwiesz jedną sztukę, możesz przepłoszyć całe stado. Dobre przygotowanie i prawidłowo dobrany sprzęt sprawią, że doskonale uporasz się z tym zadaniem, a wiosenny połów leszczy będzie wyjątkowo udany.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do schowka