Skuteczne łowienie metodą feeder przy brzegach

Łowienie metodą feeder przy brzegach – dlaczego warto?

Być może nieraz zastanawiałeś się, jak wybrać odpowiednią odległość wędkowania. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli znasz topografię łowiska lub możesz przeprowadzić dokładne badanie dna, sprawa staje się prostsza.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nad daną wodą jesteś po raz pierwszy i nie masz wcześniejszego doświadczenia z tym akwenem. W takich wypadkach łowienie przy brzegu może być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz łowić przy brzegu przy pomocy tzw. bata, możesz zdecydować się na coraz bardziej popularną metodę feeder. Jak sprawić, by była skuteczna?

Jak nęcić metodą feeder przy brzegu?

Zapewne zauważyłeś, że wiele gatunków ryb łatwiej złowić przy brzegu. Jest tak przede wszystkim ze względu na łatwy dostęp do pożywienia. Tam, gdzie nad wodą występują gałęzie lub roślinność przybrzeżna, zawsze znajdą się owady, będące naturalnym pożywieniem ryb. Nawet jeśli linia brzegowa jest czysta, podmuchy wiatru wprowadzają do wody różne żyjątka, stanowiące przysmak dla wielu gatunków ryb. Zarośnięta woda tuż przy linii brzegowej może być świetnym łowiskiem choćby na amury.

Na skuteczność łowienia nad brzegiem wpływa coś jeszcze. Po zakończonym wędkowaniu wielu wędkarzy pozbywa się resztek kukurydzy czy pelletu, wyrzucając je prosto do wody. W takim miejscu mogą po niedługim czasie pojawić się duże ryby. Karasie, liny czy karpie chętnie zjadają te pozostałości.

Nęcenie w takich miejscach wymaga jednak specyficznego podejścia. W przypadku metody feeder ważne jest ciche i ostrożne nęcenie. Nie ma sensu zasypywać ryb dużą ilością zanęty czy pelletu. W ciągu dnia duże osobniki są bardzo czujne, dlatego niewielka ilość pelletu i kukurydzy wystarczy. Sprawdź na przykład warty uwagi zestaw Method Feeder Osmo PRO Pellet Duo Furia. Warto używać dużego podajnika, który pomieści dużo pelletu lub mieszanki zanętowej.

  • Porada. W okresie intensywnego żerowania możesz zastosować większą ilość zanęty bogatej w składniki odżywcze. W końcu ryby przypływają pod brzeg głównie po to, by się najeść.

Jak wskazują doświadczeni wędkarze, łowiąc tuż przy brzegu, warto używać pelletów kolorystycznie dopasowanych do dna. Dźwięk opadającego podajnika z pelletem może przyciągnąć uwagę ryb i zachęcić je do przypłynięcia w dane miejsce.

Jak wybrać wędkę i kołowrotek do metody feeder przy brzegu?

Do łowienia czujnych i ostrożnych ryb nie potrzebujesz ciężkiego sprzętu. Dobra wędka feederowa o przeciętnej sile wystarczy, zwłaszcza gdy łowisko nie ma żadnych zaczepów. Krótka wędka ułatwia manewrowanie rybą – trzymetrowy kij w zupełności wystarczy.

Model, na który warto zwrócić uwagę, to Matrix Horizon Pro Commercial Bomb Feeder 2.75 m 70 g. Niewielka długość idzie w parze z dużą siłą, która ułatwia holowanie nawet najbardziej upartych ryb. W sytuacji, gdy ryzyko zaczepienia jest duże, zalecamy cięższe i mocniejsze wędziska, np. wędkę Flagman Squadron Flow 3,30 m 120 g.

  • Porada. Chociaż łowienie dużych ryb na delikatnym sprzęcie wydaje się niegroźne, zwiększa ryzyko zerwania i zranienia ryby.

Z uwagi na to, że przybrzeżne ryby lubią tuż po braniu rzucić się do ucieczki, duże znaczenie ma przemyślany wybór kołowrotka. Model z solidnym hamulcem zagwarantuje Ci kontrolę w trakcie holu. W naszym sklepie znajdziesz wiele lekkich modeli z precyzyjnie regulowanymi hamulcami, które doskonale poradzą sobie z holem walecznych i dużych ryb.

Łowienie metodą feeder przy brzegu a pogoda

Łowiąc, zwróć uwagę na warunki atmosferyczne. Sukces może zależeć choćby od kierunku wiatru. Siedzenie na nawietrznym brzegu zwiększa szanse na złowienie ryb, ponieważ te odwiedzają miejsce, gdzie prąd dostarcza pożywienie.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest czas połowów. Na przykład karpie przybrzeżne najlepiej biorą wiosną, latem lub wczesną jesienią. W sezonie letnim, gdy woda jest mętna, przy brzegu gromadzą się większe ilości ryb. Zimą lub w chłodniejszych porach roku, gdy woda jest czysta, ryby częściej przebywają na głębokiej wodzie.

  • Porada. Wskaźnikiem tego, czy warto próbować swoich sił nad brzegiem, może być obecność owadów na pobliskich łąkach.

Łowienie przy brzegu metodą feeder stanowi wyzwanie i wymaga wyczucia. W czasie połowów tuż przy brzegu warto ograniczyć gwałtowne ruchy i w miarę możliwości zachować ciszę. Kreatywne podejście do łowienia w tych okolicznościach jest bardzo ważne, jeśli więc standardowe metody nie przynoszą efektów, spróbuj czegoś nowego! Wybierając wyposażenie wędkarskie z naszego sklepu, z pewnością nie zabraknie Ci sprzętu i pomysłów!



Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do schowka